Ներկայացնում ենք գրող, New York Review of Books-ի նախկին խմբագիր Իեն Բուրումայի հոդվածը:
Pax Americana-ի («Ամերիկյան աշխարհի») վերջն արդեն տեսանելի է: Թեեւ սա երկար ժամանակ «ամերիկյան իմպերիալիզմի» դեմ պայքարող շատ ձախերի նպատակն էր, բոլորովին զարմանալի չէ, որ ջախջախիչ հարվածը համաշխարհային կարգին հասցրեց ԱՄՆ-ի աջ ծայրահեղականներից կազմված վարչակազմը: Ամերիկայի ծայրահեղ աջերը միշտ մեկուսացվածության ավելի մեծ կողմնակից էին, քան լիբերալ իսթեբլիշմենթը: Հարցն այն է, թե ինչպես կարձագանքեն Եվրոպայում եւ Արեւելյան Ասիայում Ամերիկայի հիմնական դաշնակիցները:
Եվրոպական առաջնորդները շտապ հանդիպումներ հրավիրեցին, որտեղ շատ խիզախ խոսքեր ասացին: Եվրոպական միության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը X-ում գրել էր, որ «ազատ աշխարհին նոր առաջնորդ է պետք», եւ որ «սա մեր՝ եվրոպացիներիս խնդիրն է՝ ընդունել այս մարտահրավերը»: Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Կիր Ստարմերը խոստացավ աշխատել Ֆրանսիայի՝ միջուկային զենք ունեցող մեկ այլ եվրոպական երկրի հետ՝ Ուկրաինայում արդարացի հրադադարի հասնելու համար: Ամենանշանակալիցը Գերմանիայի ապագա կանցլեր եւ նախկինում համոզված ատլանտիստ Ֆրիդրիխ Մերցի հայտարարությունն էր այն մասին, որ Եվրոպային անհրաժեշտ է «անկախանալ ԱՄՆ-ից»:
Ֆրիդրիխ Մերցը Ֆրիդրիխ Մերցը
Կարող ենք միայն հույս փայփայել, որ Դոնալդ Թրամփի կողմից Ամերիկայի ավանդական դաշնակիցների դավաճանությունը, Ուկրաինայի նվաստացումը, աջակողմյան ծայրահեղականության խրախուսումը եւ ավտոկրատ առաջնորդների հանդեպ բարյացակամ վերաբերմունքը եվրոպական եւ արեւելաասիական ժողովրդավարություններին կդրդեն նոր պաշտպանական դաշինքներ ձեւավորել:
Նոր կարգի անհրաժեշտությունն անվիճելի է: Բայց անվիճելի են նաեւ խոչընդոտները:
ԵՄ-ն ռազմական տերություն չէ, եւ կասկածելի է, որ Միացյալ Թագավորության եւ Ֆրանսիայի գլխավորած «կամեցողների կոալիցիան» կկարողանա փոխհատուցել ԱՄՆ-ի անվտանգության երաշխիքներից հրաժարումը: Նույնիսկ եթե եվրոպական երկրները գտնեն ԱՄՆ-ի գլխավորած ՆԱՏՕ-ին փոխարինող ռազմական դաշինք ստեղծելու տարբերակը, դա տարիներ կպահանջի: Եվ դա չի ստացվի առանց Գերմանիայի՝ բլոկի խոշորագույն տնտեսության առաջնորդության:
2011 թվականին Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար Ռադեկ Սիկորսկին Բեռլինում գերմանական լսարանին ասել էր, որ «ավելի շատ վախենում է գերմանական անգործությունից, քան գերմանական իշխանությունից»: Շատ եվրոպացիներ այն երկրներում, որոնք ժամանակին տուժել են նացիստական օկուպացիայից, հավանաբար, կհամաձայնեին այս կարծիքի հետ: Բայց այն կարող են չկիսել շատ գերմանացիներ, որոնց անհանգստացնում է ռազմական տրամադրությունների վերածնունդը:
Արեւելյան եւ Հարավարեւելյան Ասիայում իրավիճակն ավելի բարդ է: Ի տարբերություն Մեծ Բրիտանիայի եւ Ֆրանսիայի, Ամերիկայի ասիական դաշնակիցներից ոչ մեկը միջուկային զենք չունի: Եվ այնտեղ չկա ՆԱՏՕ-ի համարժեք՝ Չինաստանի աճող գերակայությունից պաշտպանվելու համար: Ամերիկայի ամենահարուստ դաշնակիցը՝ Ճապոնիան, լիովին կախված է ԱՄՆ-ի անվտանգային երաշխիքներից, ինչպես եւ Հարավային Կորեան, որը գտնվում է Հյուսիսային Կորեայի միջուկային բռնապետության մշտական սպառնալիքի ներքո:
Ամերիկայի աջակցությունը վճռորոշ նշանակություն ունի նաեւ Հարավարեւելյան Ասիայի երկրների համար, որոնք ձգտում են պաշտպանվել չինական ագրեսիայից:
Եվ կա նաեւ Թայվանը, որը ԱՄՆ-ի հետ անվտանգության պաշտոնական համաձայնագիր չունի: Եթե Թրամփը պատրաստ է զոհաբերել Ուկրաինան՝ Պուտինի հետ գործարք կնքելու համար, նա կարող է համաձայնել փոխանակել Թայվանի ժողովրդավարությունը Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ բիզնեսի համար:
Եթե Pax Americana-ն ավարտվի Արեւելյան եւ Հարավարեւելյան Ասիայում, Չինաստանի կողմից իր հարեւաններին վասալների վերածելը կանխելու միակ միջոցը կլինի «ասիական ՆԱՏՕ-ի» ստեղծումը այնպիսի ժողովրդավարությունների, ինչպիսիք են Հարավային Կորեան, Թայվանը, Ինդոնեզիան, Մալայզիան եւ Ֆիլիպինները, կիսա-ժողովրդավարությունների (Սինգապուր եւ Թաիլանդ) եւ, գուցե, նույնիսկ որոշ ավտոկրատիաների (Վիետնամ) կողմից:
Ճապոնիան միակ բավականաչափ հզոր երկիրն է, որը կարող է գլխավորել այդպիսի անհամասեռ կոալիցիան: Բայց Ասիայի շատ երկրներ վախենում են նման դեր վերապահել մի երկրի, որը երկար ժամանակ կառավարել է Պահպանողական կուսակցությունը, որի առաջնորդները դժկամորեն են ընդունում իրենց նախորդների սարսափելի գործողությունները Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ: Եվ ճապոնացիների մեծ մասը, ինչպես եւ շատ գերմանացիներ, պատրաստ չեն նման սցենարի:
Pax Americana-ն Ասիայում եւ Եվրոպայում մի օր պետք է ավարտվեր: Վիճակը, որում շատ հարուստ երկրներ անվտանգության հարցերում լիովին կախված են մեկ գերտերությունից, երբեք առողջ երկարաժամկետ համաձայնություն չի եղել: Բայց դրա դադարեցման ժամանակը եւ եղանակը չէին կարող ավելի վատը լինել, քան այսօր: Հենց այն պահին, երբ եվրոպական եւ ասիական ժողովրդավարությունները պետք է դիմակայեն Ռուսաստանին, Չինաստանին, Իրանի եւ Հյուսիսային Կորեայի ավտոկրատիաների թշնամական կոալիցիային, նրանց պաշտպանը սպառնում է հետ կանչել իր աջակցությունը՝ քիչ ժամանակ թողնելով հուսալի պաշտպանության վերականգնման համար:
Ամերիկայի լքված դաշնակիցները կարող են խուճապի մատնվել եւ ապաստան փնտրել, աղերսելով մեծ տերություններից մեկի պաշտպանությունը: Հարավկորեացիները եւ Հարավարեւելյան Ասիայի բնակիչները կարող են դիմել Չինաստանին: Բրիտանացիները կարող էին հիմնվել ԱՄՆ-ի հետ իրենց «հատուկ հարաբերությունների» վրա, մինչդեռ գերմանացիները եւ, թերեւս, նույնիսկ ֆրանսիացիները, եթե Մարին Լը Պենը հաղթի հաջորդ նախագահական ընտրություններում, կարող են դիմել Ռուսաստանին: Իսկ Ճապոնիան, անտեր մնալով, կարող է հաղթահարել միջուկային զենքի հանդեպ ունեցած իր պոստ-հիրոսիմյան ալերգիան:
Սրանցից ոչ մեկն ակնհայտ չէ: Հնարավոր է, որ եվրոպացիները կգործեն: Հնարավոր է, որ Թրամփի հաչոցն ավելի վատ է, քան նրա կծելը: Հնարավոր է, որ ամերիկացիները չեն հեռանա Ասիայից: Բայց ոչ ոք չպետք է հույս ունենա, որ այս ամենից որեւէ մեկը տեղի կունենա: Եվրոպայի եւ Ասիայի հիմնական ժողովրդավարությունները այժմ ավտորիտարիզմի դեմ միակ ամրոցն են: Եվ քաղաքական ազատության պաշտպանության բեռը հիմնականում կդրվի երկու երկրների վրա՝ Գերմանիայի եւ Ճապոնիայի, որոնք ժամանակին ջանք չէին խնայում այն ոչնչացնելու համար:
Այս հոդվածը թարգմանվել եւ հրապարակվել է «Գալուստ Կիւլպէնկեան» Հիմնարկութեան աջակցությամբ: Հոդվածում արտահայտված մտքերը պարտադիր չէ, որ արտացոլեն «Գալուստ Կիւլպէնկեան» Հիմնարկութեան կամ Մեդիամաքսի տեսակետները:

Frank-Walter Steinmeier and Ambassador of Japan Mitsuko Shino
The end of Pax Americana is clearly in sight. While this has long been the goal of many leftists battling “American imperialism,” it is not really all that strange that a US government of right-wing zealots ultimately took a wrecking ball to the world order. America’s far right was always more isolationist than its liberal establishment. The question is how America’s main allies in Europe and East Asia, dependent on the United States for their security, will react.
European leaders have hastily convened meetings where many brave words were spoken. Kaja Kallas, the European Union’s High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, wrote on X that the “free world needs a new leader,” and that “it’s up to us, Europeans, to take this challenge.” British Prime Minister Keir Starmer spoke of a “once-in-a-generation moment,” and promised to work with France, the only other European country with nuclear weapons, to help reach a just ceasefire for Ukraine. Most remarkable of all was the statement by Friedrich Merz, Germany’s presumptive chancellor and formerly a staunch Atlanticist, that Europe needed “to achieve independence from the US.”
Friedrich Merz Friedrich Merz
The best we can hope for is that US President Donald Trump’s betrayal of America’s traditional allies, humiliation of Ukraine, encouragement of right-wing extremism, and embrace of belligerent autocrats will push European and East Asian democracies to form new defense alliances. The need for a new order is indisputable. But so, too, are the hurdles.
The EU is not a military power, and it is doubtful that a “coalition of the willing” led by the United Kingdom and France can make up for the withdrawal of US security guarantees. Even if European countries find a way to build a military alliance capable of replacing the US-led NATO, doing so will take years. And this won’t succeed without the leadership of Germany, the bloc’s largest economy.
In 2011, Polish Foreign Minister Radek Sikorski told a German audience in Berlin that he feared “German power less than German inaction.” Many Europeans in countries that once suffered a brutal Nazi occupation would probably agree with that sentiment. But it might not be shared by enough Germans, who are still nervous about reviving a military disposition that ruined much of Europe – including Germany itself – not so long ago. Others in the country have embraced a pro-Russia stance. In Germany’s recent federal election, the far-right Alternative für Deutschland, which is sympathetic to Trump and Russian President Vladimir Putin, and opposed to supporting Ukraine, finished second.
In East and Southeast Asia, the situation is even more fraught. Unlike Britain and France, none of America’s Asian allies has nuclear weapons. And there is no equivalent of NATO to protect against China’s increasing dominance. America’s richest ally, Japan, is utterly dependent on US security guarantees, as is South Korea, which is under constant threat from the nuclear-armed dictatorship in North Korea. America’s backing is also crucial for Southeast Asian countries seeking to shield themselves from Chinese aggression.
And then there is Taiwan, which has no formal security pact with the US at all. If Trump is prepared to sacrifice Ukraine to make a deal with Putin, he might be just as inclined to barter away Taiwan’s democracy to do business with Chinese President Xi Jinping.
If Pax Americana were to end in East and Southeast Asia, the only way to stop China from turning its neighbors into vassals would be to create an Asian NATO. This would include democracies such as South Korea, Taiwan, Indonesia, Malaysia, and the Philippines, but also some semi-democracies (Singapore and Thailand) and perhaps even some autocracies (Vietnam).
But this organization would encounter a problem similar to the one facing a European alliance. Japan is the only country powerful enough to lead such a disparate coalition. But many in Asia are wary of giving such a large role to a country long governed by a conservative party whose leaders have been reluctant to acknowledge their forebears’ horrific actions in World War II. And most Japanese – like many Germans – are not quite ready to trust themselves.
Pax Americana in Asia and Europe had to end at some point. An arrangement whereby many wealthy countries depend wholly on one superpower for their security was never a healthy long-term arrangement. But the timing and manner of its demise could not be worse. Just as European and Asian democracies must confront a hostile coalition of autocracies – Russia, China, Iran, and North Korea – their protector threatens to withdraw its backing, leaving little time to rebuild a solid defense.
What might happen instead, despite all the fine sentiments, is that America’s forsaken allies will panic and run for cover, pleading for protection from one the great powers. The South Koreans and Southeast Asians might look to China. The British could lean into their “special relationship” with the US, whereas the Germans – and perhaps even the French, if Marine Le Pen wins the next presidential election – might appeal to Russia. And Japan, left high and dry, could overcome its post-Hiroshima allergy to nuclear armament.
None of this is a given. Perhaps the Europeans will get their act together. Perhaps Trump’s bark is worse than his bite. Perhaps the Americans won’t withdraw from Asia. But no one should count on any of this happening. The major democracies in Europe and Asia are now the only bulwark against authoritarianism. And the onus of defending political freedom will be placed largely on the two countries, Germany and Japan, that once did so much to destroy them.