Լուսանկարը` Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարան
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլին մայիսի 9-ին Սբ Հարության տոնի առթիվ այցելել է Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարան՝ շնորհավորելու Երուսաղեմի բոլոր քրիստոնյա հոգեւոր պետերին:
Ինչպես նշել են պատրիարքարանում, Երուսաղեմի Հայոց պատրիարք Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանն իր ելույթում ողջունել է Իսրայելի նախագահին եւ բոլոր ներկաներին՝ բարձր գնահատելով Իսրայելում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում նախագահ Ռիվլինի ունեցած մեծ ավանդը:
«Նացիստական ռեժիմը հաջողությամբ կարողացավ կոտորել հրեա ժողովրդին, որովհետեւ Հայոց ցեղասպանության տարիներին ողջ աշխարհը լուռ ու անհաղորդ մնաց ամբողջ ժողովրդի կոտորածի հանդեպ: Մենք լիահույս ենք, որ Դուք՝ Ձեր նոր պաշտոնավարության ընթացքում, կշարունակեք բարձրացնել Իսրայելում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը»,- ասել է Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանը:
Իսրայելի նախագահն էլ, շնորհավորելով երկրի քրիստոնյա համայնքներին, ասել է, որ Իսրայելը հանձնառու է կրոնական ազատության պաշտպանությանը:
«1915թ. հայերը կոտորվեցին: Իմ ծնողները հիշում են, թե ինչպես հազարավոր հայ գաղթականներ ապաստան գտան Հայոց Վանքի մեջ: Իսրայելում ոչ ոք չի ուրանում, որ մի ամբողջ ազգ կոտորածի է ենթարկվել: Այսօր ես Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանում կաղոթեմ Ձեզ հետ՝ զոհերի հոգիների հանգստության համար»,- ելույթն ամփոփել է Իսրայելի նախագահը:

Фото: Армянский Патриархат Иерусалима
Ереван/Медиамакс/. Президент Израиля Реувен Ривлин по случаю праздника Св. Воскресения 9 мая посетил Армянский Патриархат Иерусалима, чтобы поздравить всех христианских духовных лидеров Иерусалима.
Как сообщили в Патриархате, иерусалимский патриарх Армянской Апостольской церкви, архиепископ Нурхан Манукян в своем выступлении приветствовал президента Израиля и всех присутствующих, высоко оценив вклад президента Реувена Ривлина в признание Геноцида армян в Израиле.
«Нацистскому режиму удалось успешно организовать погромы еврейского народа, потому что в годы Геноцида армян весь мир молчал и оставался безучастным к уничтожению целого народа. Мы надеемся, что Вы в ходе своего нового срока президентства продолжите поднимать вопрос признания Геноцида армян в Израиле», - сказал архиепископ Нурхан Манукян.
Президент Израиля поздравив, в свою очередь, христианские общины страны, сказал, что Израиль всегда будет придерживаться религиозной свободы.
«В 1915 г. армян уничтожали. Мои родители помнят, как тысячи армянских беженцев нашли убежище в Армянском храме. Никто в Израиле не отрицает, что целый народ был подвержен погромам. Сегодня в Армянском патриархате Иерусалима я буду молиться вместе с вами за упокой душ жертв»,- заключил свое выступление президент Израиля.