Զուրաբ Դավիթաշվիլի. Չեմ բացառում, որ Հայաստանը Վրաստանից շուտ անդամակցի ԵՄ-ին
(Հարցազրույցը ձայնագրվել է Թբիլիսիում 2024 թվականի նոյեմբերի 27-ին՝ նախքան Վրաստանում զանգվածային բողոքի ակցիաների մեկնարկը):
-Որքանո՞վ էր անսպասելի Ձեզ համար Վրաստանի արտաքին քաղաքական վերակողմնորոշումը։ Եվ ի՞նչ հետեւանքներ կարող է դա ունենալ Հարավային Կովկասի համար։
-Իր ողջ պատմության ընթացքում Արեւմուտքը կողմնորոշիչ է եղել Վրաստանի համար։ Մենք մեզ եվրոպական ժողովուրդ ենք համարում։ Նույնիսկ Վրաստանի մենշեւիկյան կառավարությունը 1918-1921 թթ. հավատարիմ էր արեւմտամետ կողմնորոշմանը։ Վրաստանի այն ժամանակվա նախագահ Ժորդանիան ասել էր. «Ես գերադասում եմ արեւմտյան իմպերիալիստներին արեւելյան ֆանատիկոսներին»:
Շեւարդնաձեն արեւմտյան կողմնորոշում ուներ։ Այո, Աբխազիայի պատերազմում պարտվելուց հետո նա ստիպված եղավ թեքվել դեպի Ռուսաստան, սակայն մի քանի տարի անց նա բացահայտ ասում էր, որ մեր նպատակը ՆԱՏՕ-ն է եւ Եվրամիությունը։ Էլ չեմ խոսում Սաակաշվիլիի մասին, որը գերարեւմտամետ էր։
2012 թվականի ընտրություններում «Վրացական երազանքի» հաղթանակից հետո նրանց կարգախոսը նույնն էր՝ եվրոպական ինտեգրում։ Չնայած ես «Վրացական երազանքի» կողմնակիցը չէի, բայց տեսնում էի, որ նրանք հավատարիմ էին արեւմտամետ դիրքորոշմանը։
Իրավիճակը փոխվեց ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո, եւ այն, որ Վրաստանը փոխել է իր կողմնորոշումն, այսօր արձանագրված փաստ է։
Ադրբեջանում ավտոկրատական ռեժիմ է, եւ, իհարկե, Ալիեւը գիտի, որ նման պետությունը եվրոպական հեռանկար չունի։ Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ես մեծ հետաքրքրությամբ եմ հետեւում տեղի ունեցող փոփոխություններին։ Իմ կարծիքով, Հայաստանն այսօր արդեն եվրոպամետ, ոչ թե ռուսամետ պետություն է։ Չեմ բացառում, որ Հայաստանը Վրաստանից շուտ կդառնա Եվրամիության անդամ, քանի որ մենք չգիտենք, թե երբ կունենանք կառավարություն, որը կվերադառնա արեւմտամետ կողմնորոշմանը։
- Կարո՞ղ են արտաքին քաղաքական տարբեր առաջնահերթությունները բացասաբար անդրադառնալ Հայաստանի եւ Վրաստանի երկկողմ հարաբերությունների վրա:
- Հայաստանը չի կարող զարգանալ առանց Վրաստանի, ինչպես Վրաստանը՝ առանց Հայաստանի։ Հովհաննես Թումանյանն ասել էր, որ Վրաստանի պատմության մեջ Հայաստանի դերը չգնահատող վրացին իր ժողովրդի թշնամին է, ինչպես եւ այն հայը, ով չի գնահատում Վրաստանի դերը Հայաստանի պատմության մեջ։
Շատերը ցանկանում են, որ Վրաստանի եւ Հայաստանի միջեւ լարված հարաբերություններ լինեն։ Սակայն քաղաքականությունը մի բան է, իսկ մարդկանց հարաբերությունները՝ բոլորովին այլ բան։ Վրացիների եւ ադրբեջանցիների խառն ամուսնությունները հազվադեպ երեւույթ են, բայց դրանք շատ են վրացիների եւ հայերի միջեւ: Ես Կախեթիից եմ, եւ այնտեղ դժվար է գտնել ընտանիք, որը հայ ազգականներ չունի։ Տատիկիս քույրն ամուսնացած էր հայի հետ, հորս զարմիկները հայ էին։
Զուրաբ Դավիթաշվիլին Զուրաբ Դավիթաշվիլին
Կարծում եմ, որ երկկողմ կապերը կզարգանան, նույնիսկ եթե Վրաստանի եւ Հայաստանի արտաքին քաղաքական կողմնորոշումները տարբեր լինեն։ Իհարկե, շատ ավելի լավ կլիներ, եթե երկու երկրներն էլ եվրոպական ուղով գնային։
-Թուրքիան Վրաստանի համար կարեւոր գործընկեր է։ Հայաստանում կարելի է կարծիքներ լսել, որ դա կարող է սպառնալ վրացական ինքնությանը։
- Վրաստանը երբեք թուրքամետ չի դառնա։ Դա բացառվում է։ Այո, Թուրքիան Վրաստանի հիմնական տնտեսական գործընկերներից մեկն է, այո, այստեղ թուրքական հեռուստասերիալները մեծ տարածում ունեն, բայց վրացական ինքնության հնարավոր կորստի մասին խոսք լինել չի կարող։ Ցավոք, ներկայիս կառավարությունը կարծում է, որ վրացական ինքնությանը սպառնում է  եվրոպական ինտեգրումը։

Зураб Давиташвили: Не исключаю, что Армения вступит в ЕС раньше Грузии
(Интервью было записано в Тбилиси 27 ноября 2024 года - до начала массовых акций протестов в Грузии).
- Насколько неожиданной была внешнеполитическая переориентация Грузии для Вас? И какими могут быть ее последствия для Южного Кавказа?
- На протяжении всей истории Запад всегда был для Грузии ориентиром. Мы считаем себя европейским народом. Даже меньшевистское правительство Грузии в 1918-1921 гг. придерживалось прозападной ориентации. Тогдашний президент Грузии Жордания говорил: «Я предпочитаю западных империалистов восточным фанатикам».
У Шеварднадзе была западная ориентация. Да, после проигрыша войны в Абхазии он вынужденно развернулся в сторону России, но уже несколько лет спустя открыто говорил, что наша цель - НАТО и Евросоюз. Не говорю уже о Саакашвили, который был суперпрозападным.
После победы «Грузинской мечты» на выборах в 2012 году их лозунг был тем же – интеграция  в Европу. Хоть я и был противником «Грузинской мечты», однако видел, что они придерживались прозападных позиций.
Ситуация изменилась после российско-украинской войны и то, что Грузия изменила свой курс, сегодня является фактом, не вызывающим сомнений.
В Азербайджане - автократический режим, и, конечно, Алиев знает, что у подобного государства нет европейских перспектив. Что касается Армении, то я с большим интересом слежу за происходящими изменениями. На мой взгляд, сегодня Армения -уже проевропейское, а не пророссийское государство. Не исключаю, что Армения станет членом Европейского Союза раньше, чем Грузия, поскольку мы не знаем, когда у нас будет правительство, которое вернется к прозападной ориентации.
- Могут ли разные внешнеполитические приоритеты негативно сказаться на двусторонних отношениях Армении и Грузии?
- Армения не может развиваться без Грузии, как и Грузия без Армении. Еще Ованнес Туманян говорил, что тот грузин, который не понимает роли Армении в истории Грузии - враг своего народа, как и тот армянин, который не понимает роли Грузии в истории Армении.
Очень многие хотят, чтобы между Грузией и Арменией были напряженные отношения. Одно дело - политика, другое - отношения между людьми. Смешанные браки между грузинами и азербайданцами - редкое исключение, а между грузинами и армянами их очень много. Я родом из Кахетии, и там сложно найти семью, у которой не будет армянских родственников. Сестра моей бабушки была замужем за армянином, двоюродные братья и сестры моего отца были армянами.
Зураб Давиташвили Зураб Давиташвили
Я считаю, что двусторонние связи будут развиваться, даже если внешнеполитическая ориентация Грузии и Армении будет разной. Конечно, было бы намного лучше, если бы обе страны двигались единым европейским курсом.
- Турция является важным партнером для Грузии. В Армении можно услышать мнения о том, что это может угрожать грузинской идентичности.
- Грузия никогда не станет протурецкой. Это исключено. Да, Турция - один из крупных экономических партнеров Грузии, да, у нас стали очень популярны турецкие сериалы, но речи о возможной потери грузинской идентичности быть не может. К сожалению, наше нынешнее правительство считает, что к потере грузинской идентичности может привести европейская интеграция.