Իսրայելի ԱԳ փոխնախարար. “Մենք երբեք չենք հերքել Հայկական ողբերգությունը, սակայն չենք ցանկանում առճակատման կողմ դառնալ” - Mediamax.am
10157 դիտում
Իսրայելի ԱԳ փոխնախարար. “Մենք երբեք չենք հերքել Հայկական ողբերգությունը, սակայն չենք ցանկանում առճակատման կողմ դառնալ”
Իսրայելի փոխարտգործնախարար Դանի Այալոնը
Լուսանկարը` http://www.infosurhoy.com
Իսրայելի փոխարտգործնախարար Դանի Այալոնի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին
- Ձեր կարծիքով, ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկեն Հայաստանը եւ Իսրայելը` հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու համար: Տպավորություն է ստեղծվում, որ կողմերից ոչ մեկը պատրաստ չէ քայլեր ձեռնարկել իրական մերձեցման համար, չնայած երկու կողմերն էլ նշում են, որ չունեն լուրջ քաղաքական տարաձայնություններ:
- Նախ եւ առաջ, հույս ունեմ, որ տպավորությունը, թե կողմերը շահագրգռված չեն մերձեցման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու, թյուր է: Իսկապես, մենք կարծում ենք, որ մեր երկկողմ հարաբերություններում չկան բարդ խնդիրներ, սակայն այդ հարաբերություններին ամուր բովանդակություն տալու համար մեզ անհրաժեշտ է աշխատել հետեւյալ ոլորտներում`
- նախ՝ բարձր մակարդակի փոխադարձ այցելություններ;
- երկրորդ` փոխանակումներ մշակութային եւ գիտական ոլորտներում;
- երրորդ` տնտեսական եւ բիզնես կապերի բարելավում:
Այս հերթականությունը պարտադիր չէ, սակայն այն դեպքում, երբ մենք դեսպան ունենք ձեր երկրում (թեեւ ոչ ռեզիդենտ), Հայաստանը չունի նմանատիպ ներկայացուցչություն Իսրայելում: Ակնհայտ է, որ Իսրայելում Հայաստանի դեսպանն էլ կարող էր շատ բան անել երկու պետությունների միջեւ հարաբերությունները մերձեցնելու ուղղությամբ:
- Մեդիամաքս-ին վերջերս տված հարցազրույցում Հայաստանում Իսրայելի դեսպանը միանգամայն անկեղծորեն խոսեց Իսրայելում Հայաստանի դեսպանի բացակայության մասին: Քննարկե՞լ եք այս հարցը ձեր հայաստանցի գործընկերների հետ, եւ ի՞նչ պատասխան եք ստացել:
- Այս համատեքստում ուզում եմ հիշատակել ամենաբարձր մակարդակով հայաստանյան կողմից ներկայացված հարցը. ակնհայտ է, որ Հայաստանում ցանկանում են նախ եւ առաջ տեսնել Երեւանում Իսրայելի մշտական դեսպանություն: Ես նախընտրում եմ հակառակ կարգը: Այլ խոսքերով, երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդումը կհանգեցնի ավելի սերտ փոխգործակցության, իսկ այն, իր հերթին, կստեղծի հիմնական դեսպանատների ստեղծման անհրաժեշտություն: Երկու երկրների ոչ ռեզիդենտ դեսպանների համատեղ աշխատանքը ժամանակի ընթացքում կստեղծի երկու երկրներում հիմնական դեսպանություններ հիմնելու անհրաժեշտությունը:
- 2000-ի սկզբին Հայաստանի նախագահը ոչ պաշտոնական այցով այցելեց Իսրայել, սակայն Իսրայելի նախագահը եւ վարչապետը երբեք չեն այցելել Հայաստանը: Ի՞նչն է պատճառը: Կարո՞ղ են նման բարձր մակարդակի այցեր հնարավոր դառնալ տեսանելի ապագայում:
- 2000-ին Հայաստանի նախագահի այցն իրականացվել էր Հազարամյակի նախօրեին Սուրբ Հող այցելած բազմաթիվ երկրների առաջնորդների այցերի շրջանակներում: Չնայած մենք չենք նվազեցնում այդ այցի կարեւորությունը, սակայն այն տարբերվում է երկկողմ պետական այցելությունից:
Ինչ վերաբերում է ձեր հարցի երկրորդ մասին, ապա Իսրայելի բարձրաստիճան պետական անձանց կողմից Հայաստան այցելելու ոչ մի խոչընդոտ չեմ տեսնում:
- Իսրայելը չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը քաղաքական նկատառումներից ելնելով, կամ, ձեր դեսպանի խոսքերով, դա “realpolitik” է` “իրական քաղաքականություն”: Այնուհանդերձ, չե՞ք կարծում, որ եթե նման մոտեցումը կարող է “ընդունելի” լինել ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի եւ այլ պետությունների պարագայում, Իսրայելը պետք է որդեգրեր այլ դիրքորոշում, քանի որ դուք ավելի լավ, քան որեւիցե այլ երկիր, գիտեք, թե ինչ է նշանակում, երբ փորձում են բնաջնջել մի ողջ ժողովուրդ:
- Գաղտնիք չէ, որ հայերի զանգվածային սպանությունները Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին ամենազգայուն հարցն են, եւ մենք, որպես հալածանքներից եւ սպանություններից տառապած ժողովուրդ, նույնպես շատ զգայուն ենք այս հարցում: Այնուհանդերձ, այն ժամանակվանից, երբ այս հարցը դրվեց քաղաքական հարթության վրա, զգուշորեն գործելու անհրաժեշտություն է առաջանում: Մենք երբեք չենք հերքել Հայկական ողբերգությունը, սակայն չենք ցանկանում այս հարցում առճակատման կողմ դառնալ Հայաստանի եւ Թուրքայի միջեւ:
- Պատմեք, խնդրեմ, թուրք-իսրայելական ներկայիս հարաբերությունների մասին: Տեսնու՞մ եք արդյո՞ք հարաբերությունների բարելավման նախադրյալներ:
- Տեղին չեմ համարում շոշափել երրորդ պետության հետ Իսրայելի հարաբերությունները հայաստանյան ԶԼՄ-ի հետ հարցազրույցի շրջանակներում:
- Իսրայել այցելող հայ տուրիստների թիվը հետզհետե աճում է: Հնարավո՞ր է Հայաստանի քաղաքացիների համար արտոնագրային ռեժիմի դյուրացում:
- Ներկայումս մենք քննարկում ենք Հայաստանի քաղաքացիներին արտոնագրեր տրամադրելու հետ կապված հարցը: Մենք դա անում ենք մեր դեսպանի` վերջերս Հայաստան կատարած այցից հետո ներկայացված առաջարկների հիման վրա: Հույս ունենք, որ խնդիրը շուտով լուծում կգտնի:
- Միգուցե կողմերը կկարողանա՞ն իրականացնել որոշ համատեղ մշակութային նախագծեր: Օրինակ, որոշ արվեստագետներ Հայաստանից կարող էին գալ եւ ելույթ ունենալ Երուսաղեմի Հայկական թաղամասում` հայերի, հրեաների, արաբների եւ այլոց համար: Դուք պատրա՞ստ եք քննարկել նման գաղափարներ, եթե դրանք առաջ քաշվեն Հայաստանի կողմից:
- Ես արդեն պատասխանեցի ձեր առաջարկած գաղափարին. մշակութային փոխանակումները երկկողմ հարաբերությունների անբաժանելի մասն են, եւ մենք, բնականաբար, ուրախ կլինենք ընդունել հյուրերին Հայաստանից թե Երուսաղեմում, թե Իսրայելի այլ վայրերում: Մենք իսրայելացի արվեստագետներին բերել ենք Հայաստան, այդ թվում` Իսրայելի անկախության օրվա առթիվ կազմակերպված վերջին ընդունելության շրջանակներում:

Israeli Deputy FM: “We never denied the Armenian tragedy, but we do not wish to become party to the confrontation” - Mediamax.am
10145 views
Israeli Deputy FM: “We never denied the Armenian tragedy, but we do not wish to become party to the confrontation”
Danny Ayalon
Photo: http://www.infosurhoy.com
Exclusive interview of the Israeli Deputy Foreign Minister Danny Ayalon to Mediamax
- What should Israel and Armenia do to take their relations to a new level? There is an impression that none of the sides is willing to make steps for a real rapprochement although both sides claim there are no major political disagreements.
- First of all, I hope that the impression that both sides are not interested in taking steps to bring themselves closer together is a false one. Indeed, from our viewpoint there are no weighty problems in our bilateral relations, but in order to give those ties solid content we need to operate in a number of spheres:
-    First, through mutual high-level visits;
-    Second, through cultural and scientific exchanges;
-     Third, through the improvement of our economic and commercial ties.
The order is not essential, but that we work as one; while we have an ambassador (albeit, non-resident) in your country, Armenia has no parallel representation in Israel. Clearly, an Armenian ambassador in Israel could also do much on his part to create a closer relationship between both countries.
- In a recent interview with us Israeli Ambassador to Armenia quite frankly spoke about the absence of an Armenian Ambassador in Israel, event non-resident Ambassador. Have you discussed this issue with your Armenian counterparts and what is their response?
- In this context I have to mention a matter that was raised by your side at the highest levels; apparently Armenia prefers to see first and foremost the establishment of a permanent Israeli embassy in Yerevan.  As I see it, I would reverse the order, in other words strengthening the relations between each other will lead to greater interaction and will in turn create the need to establish a permanent embassy. The joint work today of non-resident ambassadors from each country would result in the need to establish permanent embassies in both countries.
- Armenian President visited Israel with non-official visit in early 2000, but Israeli President or PM never came to Armenia. What is the reason? And do you think that such top-level visit could become possible in the near future?
- The visit of Armenia's President in 2000 was carried out within the framework of the visit of scores of leaders who came to the Holy Land to mark the millennium. While we certainly do not belittle the importance of that visit, it is different from a bilateral State Visit. Furthermore, the visit of a high-level personage from Israel is certainly reasonable and I see no impediment to it.
- Israel does not recognize the Armenian Genocide because of the political reasons and “realpolitik” as your Ambassador told us. However, don’t you think that if such an approach could be “acceptable” in case of U.S., Britain and other states, Israel should stand over them as it knows better then everyone what it means - to try to kill a nation?
- It is no secret that the mass murder of the Armenian people during the First World War is a most sensitive matter and as a people that also suffered from persecution and murder we are especially sensitive to that. However, since the subject, most regrettably, has become political, it needs to be handled with great care. Israel has never denied the Armenian tragedy, but we do not wish to become party to the confrontation between Turkey and Armenian on this important issue.
- Please tell us about the current state of Turkish-Israeli relations. Do you see any room for improving them soon?
- I do not consider it appropriate to refer within the framework of an interview to the Armenian press to Israel's relations with a third country.
- The number of Armenian tourists visiting Israel is growing. Is it possible to facilitate the visa regime for the Armenian citizens?
- The subject of the visas of Armenians who arrive in Israel is being examined by us these very days, in keeping with the recommendations brought by our ambassador following his last visit to your country. We hope that a solution will soon be found.
- Maybe both sides could implement some joint cultural projects? For instance, maybe some artists from Armenia can come and perform in the Armenian Quarter of Jerusalem for all the people living in the city - Jews, Arabs, Armenians, etc? Are you ready to consider such ideas if there are made by the Armenian side?
- I have already replied to the idea that you are suggesting in the first part of my answer to the first question: cultural exchanges are an integral part of relations between countries and we, of course, would be happy to host Armenians here in Jerusalem and everywhere else in Israel. For our part we have already brought a number of Israeli artists to Armenia, including within the framework of the last reception we held in celebration of Israel's Independence Day.