Իսրայելի ԱԳ փոխնախարար. “Մենք երբեք չենք հերքել Հայկական ողբերգությունը, սակայն չենք ցանկանում առճակատման կողմ դառնալ” - Mediamax.am
10157 դիտում
Իսրայելի ԱԳ փոխնախարար. “Մենք երբեք չենք հերքել Հայկական ողբերգությունը, սակայն չենք ցանկանում առճակատման կողմ դառնալ”
Իսրայելի փոխարտգործնախարար Դանի Այալոնը
Լուսանկարը` http://www.infosurhoy.com
Իսրայելի փոխարտգործնախարար Դանի Այալոնի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին
- Ձեր կարծիքով, ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկեն Հայաստանը եւ Իսրայելը` հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու համար: Տպավորություն է ստեղծվում, որ կողմերից ոչ մեկը պատրաստ չէ քայլեր ձեռնարկել իրական մերձեցման համար, չնայած երկու կողմերն էլ նշում են, որ չունեն լուրջ քաղաքական տարաձայնություններ:
- Նախ եւ առաջ, հույս ունեմ, որ տպավորությունը, թե կողմերը շահագրգռված չեն մերձեցման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու, թյուր է: Իսկապես, մենք կարծում ենք, որ մեր երկկողմ հարաբերություններում չկան բարդ խնդիրներ, սակայն այդ հարաբերություններին ամուր բովանդակություն տալու համար մեզ անհրաժեշտ է աշխատել հետեւյալ ոլորտներում`
- նախ՝ բարձր մակարդակի փոխադարձ այցելություններ;
- երկրորդ` փոխանակումներ մշակութային եւ գիտական ոլորտներում;
- երրորդ` տնտեսական եւ բիզնես կապերի բարելավում:
Այս հերթականությունը պարտադիր չէ, սակայն այն դեպքում, երբ մենք դեսպան ունենք ձեր երկրում (թեեւ ոչ ռեզիդենտ), Հայաստանը չունի նմանատիպ ներկայացուցչություն Իսրայելում: Ակնհայտ է, որ Իսրայելում Հայաստանի դեսպանն էլ կարող էր շատ բան անել երկու պետությունների միջեւ հարաբերությունները մերձեցնելու ուղղությամբ:
- Մեդիամաքս-ին վերջերս տված հարցազրույցում Հայաստանում Իսրայելի դեսպանը միանգամայն անկեղծորեն խոսեց Իսրայելում Հայաստանի դեսպանի բացակայության մասին: Քննարկե՞լ եք այս հարցը ձեր հայաստանցի գործընկերների հետ, եւ ի՞նչ պատասխան եք ստացել:
- Այս համատեքստում ուզում եմ հիշատակել ամենաբարձր մակարդակով հայաստանյան կողմից ներկայացված հարցը. ակնհայտ է, որ Հայաստանում ցանկանում են նախ եւ առաջ տեսնել Երեւանում Իսրայելի մշտական դեսպանություն: Ես նախընտրում եմ հակառակ կարգը: Այլ խոսքերով, երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդումը կհանգեցնի ավելի սերտ փոխգործակցության, իսկ այն, իր հերթին, կստեղծի հիմնական դեսպանատների ստեղծման անհրաժեշտություն: Երկու երկրների ոչ ռեզիդենտ դեսպանների համատեղ աշխատանքը ժամանակի ընթացքում կստեղծի երկու երկրներում հիմնական դեսպանություններ հիմնելու անհրաժեշտությունը:
- 2000-ի սկզբին Հայաստանի նախագահը ոչ պաշտոնական այցով այցելեց Իսրայել, սակայն Իսրայելի նախագահը եւ վարչապետը երբեք չեն այցելել Հայաստանը: Ի՞նչն է պատճառը: Կարո՞ղ են նման բարձր մակարդակի այցեր հնարավոր դառնալ տեսանելի ապագայում:
- 2000-ին Հայաստանի նախագահի այցն իրականացվել էր Հազարամյակի նախօրեին Սուրբ Հող այցելած բազմաթիվ երկրների առաջնորդների այցերի շրջանակներում: Չնայած մենք չենք նվազեցնում այդ այցի կարեւորությունը, սակայն այն տարբերվում է երկկողմ պետական այցելությունից:
Ինչ վերաբերում է ձեր հարցի երկրորդ մասին, ապա Իսրայելի բարձրաստիճան պետական անձանց կողմից Հայաստան այցելելու ոչ մի խոչընդոտ չեմ տեսնում:
- Իսրայելը չի ճանաչում Հայոց ցեղասպանությունը քաղաքական նկատառումներից ելնելով, կամ, ձեր դեսպանի խոսքերով, դա “realpolitik” է` “իրական քաղաքականություն”: Այնուհանդերձ, չե՞ք կարծում, որ եթե նման մոտեցումը կարող է “ընդունելի” լինել ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի եւ այլ պետությունների պարագայում, Իսրայելը պետք է որդեգրեր այլ դիրքորոշում, քանի որ դուք ավելի լավ, քան որեւիցե այլ երկիր, գիտեք, թե ինչ է նշանակում, երբ փորձում են բնաջնջել մի ողջ ժողովուրդ:
- Գաղտնիք չէ, որ հայերի զանգվածային սպանությունները Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին ամենազգայուն հարցն են, եւ մենք, որպես հալածանքներից եւ սպանություններից տառապած ժողովուրդ, նույնպես շատ զգայուն ենք այս հարցում: Այնուհանդերձ, այն ժամանակվանից, երբ այս հարցը դրվեց քաղաքական հարթության վրա, զգուշորեն գործելու անհրաժեշտություն է առաջանում: Մենք երբեք չենք հերքել Հայկական ողբերգությունը, սակայն չենք ցանկանում այս հարցում առճակատման կողմ դառնալ Հայաստանի եւ Թուրքայի միջեւ:
- Պատմեք, խնդրեմ, թուրք-իսրայելական ներկայիս հարաբերությունների մասին: Տեսնու՞մ եք արդյո՞ք հարաբերությունների բարելավման նախադրյալներ:
- Տեղին չեմ համարում շոշափել երրորդ պետության հետ Իսրայելի հարաբերությունները հայաստանյան ԶԼՄ-ի հետ հարցազրույցի շրջանակներում:
- Իսրայել այցելող հայ տուրիստների թիվը հետզհետե աճում է: Հնարավո՞ր է Հայաստանի քաղաքացիների համար արտոնագրային ռեժիմի դյուրացում:
- Ներկայումս մենք քննարկում ենք Հայաստանի քաղաքացիներին արտոնագրեր տրամադրելու հետ կապված հարցը: Մենք դա անում ենք մեր դեսպանի` վերջերս Հայաստան կատարած այցից հետո ներկայացված առաջարկների հիման վրա: Հույս ունենք, որ խնդիրը շուտով լուծում կգտնի:
- Միգուցե կողմերը կկարողանա՞ն իրականացնել որոշ համատեղ մշակութային նախագծեր: Օրինակ, որոշ արվեստագետներ Հայաստանից կարող էին գալ եւ ելույթ ունենալ Երուսաղեմի Հայկական թաղամասում` հայերի, հրեաների, արաբների եւ այլոց համար: Դուք պատրա՞ստ եք քննարկել նման գաղափարներ, եթե դրանք առաջ քաշվեն Հայաստանի կողմից:
- Ես արդեն պատասխանեցի ձեր առաջարկած գաղափարին. մշակութային փոխանակումները երկկողմ հարաբերությունների անբաժանելի մասն են, եւ մենք, բնականաբար, ուրախ կլինենք ընդունել հյուրերին Հայաստանից թե Երուսաղեմում, թե Իսրայելի այլ վայրերում: Մենք իսրայելացի արվեստագետներին բերել ենք Հայաստան, այդ թվում` Իսրայելի անկախության օրվա առթիվ կազմակերպված վերջին ընդունելության շրջանակներում:

Замглавы МИД Израиля: «Мы никогда не отрицали Армянскую трагедию, но не желаем становиться стороной конфронтации» - Mediamax.am
10156 просмотров
Замглавы МИД Израиля: «Мы никогда не отрицали Армянскую трагедию, но не желаем становиться стороной конфронтации»
Заместитель министра иностранных дел Израиля Данни Аялон
Фото: http://www.infosurhoy.com
Эксклюзивное интервью заместителя министра иностранных дел Израиля Данни Аялона Медиамакс
- Что, на ваш взгляд, следует предпринять Израилю и Армении для того, чтобы вывести отношения на новый уровень? Складывается впечатление, что ни одна из сторон не готова предпринять шаги для реального сближения, хотя обе стороны отмечают, что между ними не существует серьезных политических разногласий.
- Прежде всего, надеюсь, что впечатление о том, что стороны не заинтересованы в том, чтобы предпринять шаги для сближения, является неверным. Действительно, мы считаем, что в наших двусторонних отношениях не существует сложных проблем, но чтобы придать этим связям солидное содержание нам необходимо работать в следующих сферах:
-         Во-первых, посредством взаимных визитов на высшем уровне;
-         Во-вторых, посредством обменов в культурной и научной сферах;
-     В-третьих, посредством улучшения наших экономических и деловых связей.
Эта очередность не является обязательной, но в то время как у нас есть посол (хоть и нерезидент) в вашей стране, Армения не имеет аналогичного представительства в Израиле. Очевидно, что посол Армении в Израиле мог бы также многое сделать со своей стороны для сближения отношений между двумя странами.
- В недавнем интервью Медиамакс посол Израиля в Армении довольно откровенно говорил об отсутствии в Израиле посла Армении. Обсуждали ли вы этот вопрос со своими армянскими партнерами, и каким был их ответ?
- В этом контексте я должен упомянуть вопрос, который поднимался армянской стороной на самом высоком уровне - очевидно, Армения предпочитают прежде всего увидеть основание постоянного посольства Израиля в Ереване. Я бы предпочел обратный порядок. Иными словами, укрепление отношений друг с другом приведет к более тесному взаимодействию и, в свою очередь, создаст потребность в основании постоянных посольств. Cовместная работа послов-нерезидентов обеих стран со временем приведет к необходимости основания постоянных посольств в обеих странах.
- Президент Армении посещал Израиль с неофициальным визитом в начале 2000 года, но президент и премьер-министр Израиля никогда не были в Армении. В чем причина этого? Могут ли подобные визиты на высшем уровне могут стать возможными в обозримом будущем?
- Визит президента Армении в 2000 году был осуществлен в рамках визитов лидеров многих стран, которые побывали на Святой Земле в канун Миллениума. Хотя мы не умаляем важности того визита, он отличался от двустороннегого госвизита.
Что касается второй части вашего вопроса, то я не вижу никаких преград для реализации визитов высокопоставленных государственных лиц из Израиля в Армению.
- Израиль не признает Армянский Геноцид исходя из политических мотивов или же, говоря словами Вашего посла, - “realpolitik”. Тем не менее, не думаете ли вы, что если подобный подход может быть «приемлем» в случае США, Великобритании и других государств, Израилю следовало бы стоять над ним, так как Вы лучше, чем кто бы то ни было, знаете, что это значит - когда пытаются уничтожить целый народ?
- Не секрет, что массовые убийства армян в период Первой Мировой Войны - самый чувствительный вопрос, и как люди, которые также страдали от преследований и убийств, мы также чувствительны к этому. Тем не менее, с тех пор, как этот вопрос, к большому сожалению, перешел в политическую плоскость, необходимо действовать с большой осторожностью. Израиль никогда не отрицал Армянскую трагедию, но мы не желаем становиться стороной конфронтации между Турцией и Арменией в этом важном вопросе.
- Расскажите, пожалуйста, о нынешнем состоянии турецко-израильских отношений. Видите ли вы предпосылки для их скорого улучшения?
- Я не считаю уместным затрагивать отношений Израиля с третьей страной в рамках интервью армянскому СМИ.
- Число посещающих Израиль армянских туристов постоянно растет. Возможно ли облегчить визовый режим для армянских граждан?
- В настоящее время мы как раз обсуждаем вопрос, связанным с выдачей виз гражданам Армении, прибывающим в Израиль. Мы делаем это в соответствии с рекомендациями нашего посла, представленными после его недавного визита в Армению. Мы надеемся, что решение будет скоро найдено.
- Может обе стороны могли бы реализовать некоторые совместные культурные проекты? Например, некоторые артисты из Армении могли приехать и выступить в Армянском квартале Иерусалима для живущих там армян, евреев, арабов и т.д.? Вы готовы рассматривать подобные идеи, если они будут сделаны с армянской стороны?
- Я уже ответил по поводу идеи, которую вы предлагаете, в своем ответе на первый вопрос: культурные обмены являются интегральной частью отношений между странами, и мы, конечно, будем рады принимать армянских гостей здесь в Иерусалиме и везде в Израиле. Мы уже привозили израильских артистов в Армению, в том числе, в рамках недавнего приема, устроенного по случая Дня независимости Израиля.