Հրեա պրոֆեսորը տեղեկություններ է պահանջում Իսրայելից - Mediamax.am
Իսրայելցի ականավոր գիտնական Յաիր Աուրոնը 2017 թ. դեկտեմբերի 21-ին պաշտոնապես դիմել է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարություն՝ պահանջելով բոլոր ներքին փաստաթղթերը այն համաձայնագրերի եւ պարտավորությունների վերաբերյալ, որոնք  Իսրայելի պետությունը ստանձնել է Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելու հարցում:
Աուրոնի փաստաբան Էյթայ Մաքն արտգործնախարարություն ուղարկած խնդրանքում նշում է, որ «Հայոց ցեղասպանության հարցում պաշտոնական Իսրայելի ժխտումը կապված է Թուրքիայի հետ դիվանագիտական եւ ռազմական հարաբերությունների, իսկ վերջին տարիներին նաեւ Ադրբեջանի հետ գոյություն ունեցող հարաբերությունների հետ»:
Պրոֆ. Աուրոնի խնդրանքում, Իսրայելի տեղեկատվության ազատության օրենքի համաձայն, բացատրվում է, որ «Թուրքիան Իսրայելից գնել է միլիարդավոր դոլարների ուսումնական եւ ռազմական համակարգեր: Զենքի գծով գործարքները ներառում են ինքնաթիռների եւ տանկերի, ռադիոլոկացիոն եւ մոնիտորինգային համակարգերի, հրթիռների եւ զինամթերքի արդիականացում»: Ադրբեջանը եւս Իսրայելից գնել է մոտ 5 մլրդ դոլար արժողությամբ ժամանակակից զենքեր:
2011-ին Կնեսետում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ քննարկումների ժամանակ, փոխարտգործնախարար Դանի Այալոնը եւ Կնեսետի կրթության հանձնաժողովի նախագահ Ալեքս Միլլերը միանշանակ կերպով բացառել են Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հնարավորությունը՝ իսլամական աշխարհում Իսրայելի «գլխավոր» ռազմավարական դաշնակցի՝ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններին չվնասելու նպատակով»:
Յաիր Աուրոն. Տառապանքը չափման ենթակա չէ
Պրոֆ. Աուրոնի նամակում նաեւ մեջբերումներ են արված «Մեր տունն Իսրայելն է»  աջակողմյան կուսակցության մի քանի ղեկավարներից, նշելով, որ նրանք չեն թողնելու, որ Կնեսետը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: «Մեր տունն Իսրայելն է» կուսակցության ղեկավարը Իսրայելի պաշտպանության նախարար Ավիգդոր Լիբերմանն է: Ի նպաստ Ադրբեջանի քարոզիչ եւ Իսրայել-Ադրբեջան միջազգային ասոցիացիայի խոսնակ Արյե Գուտը հաստատել է, որ «Լիբերմանը ադրբեջանա-իսրայելյան գործընկերության ճարտարապետներից է»: RTV հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Լիբերմանը հայտարարել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը «տեսականորեն պատմական վիճահարույց հարց էր, եւ դրա ճանաչման բացակայությունը անպայմանորեն չի առնչվում Թուրքիայի հետ, այլ առաջին հերթին՝ Ադրբեջանի հետ [Իսրայելի] ռազմավարական հարաբերություններին»: Պրոֆ. Աուրոնը շեշտում է, որ այս փաստարկները շատ նման են նրանց, որոնք ժխտում են հրեական Հոլոքոստը:
Պրոֆ. Աուրոնն իր նամակում, որպես Ադրբեջանի հետ Իսրայելի սերտ հարաբերությունների օրինակ, տեղեկացնում է, որ 2016 թ. փետրվարի 26-ին «613 ծառ տնկվեց Խայիմ Վեյցմանի (Իսրայելի 1-ին նախագահ) անտառում՝ «Խոջալուի ցեղասպանության 24 ամյակի» առթիվ, 613 զոհերի հիշատակին, որին ներկա էր [Կնեսետի անդամ] Ավիգդոր Լիբերմանը: Միայն Ադրբեջանը եւ Թուրքիան են նշում այս «ցեղասպանության» միջոցառումը: Վերջին տարիներին պաշտոնական Իսրայելը դարձել է ենթադրյալ Խոջալուի ցեղասպանության պահանջի ուղղակի եւ անուղղակի սատարողը: Խոջալուի ճակատամարտը տեղի է ունեցել 1992 թ. փետրվարին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ դաժան պատերազմի ժամանակ: Կան մի քանի վարկածներ, թե ինչ է տեղի ունեցել այնտեղ, ներառյալ զոհերի թիվը, սակայն մի հարցում միջազգային հանրությունը միակարծիք է՝ ոչ մի ցեղասպանություն, իր ընդհանուր սահմանմամբ, այնտեղ տեղի չի ունեցել»:
Պրոֆ. Աուրոնը եզրափակում է Իսրայելի կառավարությանն ուղղված իր խնդրանքը, նշելով, որ «կասկած չկա, որ Իսրայելի պետությունը ոչ միայն «առեւտուր» է անում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում, այլ դրա վերաբերյալ իր վրա իրական պարտավորություններ է վերցրել Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ համաձայնագրերում:
Հետեւաբար, փաստաբան Մաքը հատուկ պահանջում է, որ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարությունը գաղտնազերծի հետեւյալ տեղեկատվությունը.
1)  «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ ունեցած ցանկացած համաձայնության, փոխըմբռնման եւ պայմանավորվածության փաստաթղթերը»:
2)  «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցով ցանկացած նամակագրություն Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ»:
3) «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցով Թուրքիայի կամ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ Իսրայելի արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչների հանդիպումների կամ շփումների վերաբերյալ տեղեկատվություն»:
4) «Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ արտաքին գործերի նախարարության որոշումներին եւ դիրքորոշումներին առնչվող փաստաթղթեր՝ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կողմից բողոքների լույսի ներքո»:
Դեռ հայտնի չէ, թե արդյոք Իսրայելի արտգործնախարարությունը կկատարի պրոֆ. Աուրոնի օրինական պահանջը: Թե ամերիկյան, թե բրիտանական կառավարությունները, որոնք ներքին տեղեկատվության բացահայտման պահանջների վերաբերյալ նմանօրինակ օրենքներ ունեն, արձագանքել էին իրենց քաղաքացիների նման պահանջներին՝ հրապարակային դարձնելով Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ գաղտնի փաստաթղթերը: Հասկանալի է, եթե Իսրայելի կառավարությունը գաղտնիության պատճառով անընթեռնելի դարձնի գաղտնազերծված փաստաթղթերի որոշ հատվածներ՝ տեղեկատվությունը տրամադրող անձանց ինքնությունը պաշտպանելու կամ ազգային անվտանգության նկատառումներով:
Հարութ Սասունյանը «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչն է եւ խմբագիրը:
Սյունակում արտահայտված մտքերը պատկանում են հեղինակին եւ կարող են չհամընկնել Մեդիամաքսի տեսակետներին:

Professor requests information from Israeli Gov’t
Prominent Israeli scholar Yair Auron filed an official request with Israel’s Foreign Ministry on December 21, 2017 asking for all internal documents on agreements and commitments undertaken by the State of Israel with Turkey and Azerbaijan not to recognize the Armenian Genocide.
The request sent by Auron’s attorney Eitay Mack to the Foreign Ministry, states that “official Israeli denial of the Armenian Genocide is tied to its diplomatic and military relations with Turkey, and in recent years to the relations with Azerbaijan.”
Prof. Auron’s request under Israel’s Freedom of Information Law explains that “Turkey has purchased from Israel training and military systems worth billions of USD. The arms deals included the upgrading of planes and tanks, radar and monitoring systems, missiles and munitions.” Azerbaijan has also purchased from Israel close to $5 billion worth of advanced weaponry.
In 2011, during Knesset’s deliberations on the Armenian Genocide, Deputy Foreign Minister Danny Ayalon and Alex Miller, Chairman of the Knesset Education Committee, unequivocally ruled out the possibility of Israel recognizing the Armenian Genocide in order not harm relations with Azerbaijan -- Israel’s “key strategic ally in the Islamic world.”
Prof. Auron’s letter also quotes from several leaders of the right wing “Yisrael Beiteinu” party stating that they will ensure that the Knesset does not recognize the Armenian Genocide. “Yisrael Beiteinu” is led by Israel’s Defense Minister Avigdor Lieberman. Arye Gut, a propagandist for Azerbaijan and spokesperson for the International Israel-Azerbaijan Association, has affirmed that “Lieberman is one of the architects of the Azerbaijani-Israeli partnership.” In an interview with RTV-TV, Lieberman announced that the Armenian Genocide “was a theoretical, disputed historical issue and that the lack of recognition was not necessarily related to Turkey, but primarily to [Israel’s] strategic relations with Azerbaijan.” Prof. Auron stresses that these arguments sound very similar to those who deny the Jewish Holocaust.
As an example of Israel’s close relations with Azerbaijan, Prof. Auron’s letter reports that “613 trees were planted” on February 26, 2016, “at the Chaim Weizmann (1st President of Israel) Forest, to mark ‘24 years to the Khojaly genocide,’ in memory of 613 victims, attended by MK [Member of Knesset] Avigdor Lieberman. Only Azerbaijan and Turkey mark this ‘genocide’ event. In recent years, official Israel has become a direct and indirect supporter of the purported Khojaly genocide claim. The battle of Khojaly took place in February 1992, in the midst of a cruel war between Azerbaijan and Armenia over the Nagorno Karabagh province. There are several versions as to what happened there, including the number of those who perished, but one thing is not disputed among the international community -- no genocide by its common definition took place there.”
Prof. Auron’s concludes his request from the Israeli government by stating: “one suspects that not only does the State of Israel ‘trade’ in the recognition of the Armenian Genocide, but that it has taken upon itself real commitments on this matter, in agreements with Azerbaijan and Turkey.”
Consequently, Attorney Mack specifically demands that the Israel’s Foreign Ministry should disclose the following information:
1)  “Any documentation of agreements, understandings, commitments vis-à-vis Azerbaijan and Turkey as to the question of recognizing the Armenian Genocide.”
2)  “Any correspondence with Turkish or Azeri representatives on the question of recognizing the Armenian Genocide.”
3)  “Any documentation of meetings or communications between the representatives of the Ministry of Foreign Affairs with Turkish or Azeri representatives on the question of recognizing the Armenian Genocide.”
4)  “Decisions and position papers of the Ministry of Foreign Affairs as to the question of recognizing the Armenian Genocide, in view of Turkey and Azerbaijan’s objection.”
It remains to be seen if the Israeli Foreign Ministry complies with Prof. Auron’s legal request. Both the American and British governments, which have similar laws on requirements to disclose internal information, have responded to similar requests from their own citizens, making public secret documents on the Armenian Genocide. It would be understandable if certain portions of the disclosed documents were to be blacked out by the Israeli government for confidential reasons, to protect the identities of those providing the information or for national security reasons.