Մի փունջ դեղին նարգիզ ձեռքիս՝ թակում եմ Ռոզալյա Աբգարյանի տան դուռը: «Ո՞վ է» հարցից հետո կայտառ ձայնով եւ աշխույժ շարժումներով տիկին Ռոզալիան բացում է դուռը եւ հրավիրում ներս: Մինչ նա արագ կբերի ծաղկամանը եւ կտեղավորի ծաղիկները, ես նայում եմ սեղանին դրված Մեծ Հայրենական պատերազմի ավագ սերժանտ Ռոզալյա Աբգարյանի լուսանկարները մարտական ընկերների հետ, Հաղթանակի տոնի առթիվ ստացած շնորհավորական բացիկները:
Եթե չլիներ Մեծ Հայրենականը, 1924 թվականին ծնված տիկին Ռոզալյան կիրագործեր մանկության երազանքը՝ բժշկուհի կդառնար եւ կապրեր խաղաղ կյանքով: Սակայն հունիսյան մեկ օր փոխեց նրա եւ նրա հասակակիցների կյանքը: Նրանք ոտքի կանգնեցին հայրենիքի համար՝ պայքարելու ֆաշիզմի դեմ: Պատերազմից տասնյակ տարիներ անց՝ տիկին Ռոզալյան կրկին լի է կյանքի եւ մարդկանց հանդեպ սիրով: Նրա անվերջ ժպտացող աչքերում նշմարվում են հուզմունք ու խոր կսկիծ, երբ վերհիշում է պատերազմի անմարդկային, ոչ կանացի սարսափները:
Ռոզալյա Աբգարյանը  Ռոզալյա Աբգարյանը
***
1941թ. հունիս: Ապրում էինք Թիֆլիսում: Նոր էր լրացրել իմ 18 տարին: Դպրոցը նոր էի ավարտել՝ գերազանցության վկայականով: Ավարտական վկայականների հանձման կապակցությամբ հունիսի 21-ին երեկոյան մեզ իր տուն էր հրավիրել ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Ակակի Խորավան: Շատ հաճելի երեկո անցկացրինք, զրուցեցինք, լսեցինք նրա խորհուրդները, պատմեցինք մեր ապագա ծրագրերի մասին՝ ո՞ւր ենք ցանկանում դիմել, ի՞նչ ենք երազում դառնալ: Երիտասարդ էինք, ոգեւորված: Երգ ու ծիծաղով, բարձր տրամադրությամբ վերադարձանք տուն՝ ապագայի հետ կապված մեծ երազանքներով: Հաջորդ օրն առավոտյան արթնացանք միանգամայն ուրիշ աշխարհում. սկսվել էր պատերազմը:
Մենք այն սերունդն էինք, որը շատ էր սիրում իր հողը, հայրենիքը: Մեզ համար չկար հարց՝ մեկնե՞լ ռազմաճակատ, թե՞ ոչ: Ես եւ ընկերներս դիմեցինք զինվորական կոմիսարիատ, զինվորագրվեցինք որպես կամավոր: Ծնողներս դեմ էին ռազմաճակատ մեկնելու իմ որոշմանը: Հայրս երեք դուստր ուներ, տղա չուներ: Բայց չէ՞ որ մեկն ու մեկը մեր ընտանիքից պետք է գնար հայրենիքը պաշտպանելու:
Ամբողջ երկիրն էր ոտքի կանգնել: Մի քանի ամսում սովորեցինք ռադիոգործը, հետո ողջ պատերազմի ժամանակ աշխատում էի ռադիոկապի վրա: Կտրեցի երկար վարսերս, հագա զինվորական համազգեստն ու գնացի կայարան: Գնացքը շարժվեց դեպի Ռոստով, Ստալինգրադ եւ այդպես մինչեւ հեռավոր քաղաքներ:
Ռոզալյա Աբգարյանը (աջ կողմում)՝ մարտական ընկերուհու հետ, Ուժգորոդի գրավումից հետո, 1944թ.  Ռոզալյա Աբգարյանը (աջ կողմում)՝ մարտական ընկերուհու հետ, Ուժգորոդի գրավումից հետո, 1944թ.
Լուսանկարը` Ռոզալյա Աբգարյանի անձնական արխիվից
Ստալինգրադի մոտակայքում էինք: Թեժ մարտերն այնտեղ դեռ չէին սկսվել, սակայն իրավիճակը լարված էր: Մեր գնացքն օդից հարձակման ենթարկվեց: Մեր գլխավերեւում խորհրդային ռազմական ինքնաթիռ էր թռչում՝ թեւերին կարմիր աստղ նկարած: Ինքնաթիռը խորհրդային էր, բայց օդաչուն՝ գերմանացի: Նա կրակ բացեց գնացքի ուղղությամբ, եւ միակ բանը, որը հիշում եմ դրանից հետո, այն է, որ ամբողջությամբ արյան մեջ էի: Չէի հասկանում՝ դա ի՞մ արյունն էր, թե՞ ուրիշինը: Շուրջս զոհեր էին, վիրավորներ: Ինձ տեղափոխեցին հոսպիտալ: Երբ ապաքինվեցի, ինձ ուղարկեցին Լուգանսկ՝ 12-րդ բանակին կից 88-րդ կապի գունդը: Հետո տեղափոխվեցի 18-րդ բանակ, որի կազմում էլ անցա մարտական ամբողջ ճանապարհս:
Այսօր՝ տասնյակ տարիներ անց, պատերազմի օրերը կարծես ֆիլմից դրվագներ լինեն, որոնք հաճախակի գալիս են աչքիս առաջ: Շատ տեսարաններ ջնջվել են հիշողությունիցս, վերածվել մարդկային աննկարագրելի տառապանքի եւ խիզախության մասին մի պատմության: Սակայն երբեք չեմ կարող մոռանալ նահանջի օրերը: 1942թ. ձմեռն էր՝ խստաշունչ եւ երկար: Վորոշիլովգրադից ստիպված էինք նահանջել, ոտքով կտրել ցեխոտ եւ ճահճոտ երկար ճանապարհներ: Հագել էի բարակ տակացուով կոշիկներ, որոնք արդեն մաշվել էին: Ոտքերս ցրտահարվել էին, կոշիկներն էլ՝ կպչել ոտքերիս: Ավելի ուշ հոսպիտալում բժիշկները կարողացան ցրտահարված եւ ուռած ոտքերիցս կտրել կոշիկները:
Նահանջի ժամանակ անցնում էինք ավերված քաղաքների, գյուղերի միջով: Շուրջբոլորս ավերվակներ էին, պայթեցված կամուրջներ: Մինչեւ հիմա ականջումս զնգում են այդ բնակավայրերի բնակիչների ձայները, աղաչանքները՝ «Տարե՛ք մեզ այստեղից, մի՛ թողեք թշնամու ձեռքին»: Մենք էլ պատասխանաում էինք՝ «Մի՛ մտահոգվեք, մենք շուտ կվերադառնանք»: Բայց շուտ չստացվեց: Անցավ ավելի քան 3 տարի՝ մինչ հաջողվեց վերադառնալ եւ հաղթանակով անցնել այդ նույն ճանապարհը:
1943թ. աշուն: Մենք Նովոռոսիյսկի մոտակայքում ենք: Մեզ ռմբակոծում էին օդից, ջրից, ցամաքից: Թվում էր, թե հողը ցնցվում է պայթյուններից: Ես եւ ընկերուհիս հերթափոխով աշխատում էինք ռադիոկապի վրա, փոխանցում կոդավորված հաղորդագրություններ: Կապի մեջ աղմուկ էր: Ինչ-որ մեկը վատ ռուսերենով ասում է՝ «Ստալին կապուտ»: Հետո լսվում են այլ ձայներ: Մինչ ես աշխատում էի, մեր զորքերը հարձակվեցին եւ երկար մարտերից հետո ազատագրեցին Նովոռոսիյսկը: Հետո ազատագրվեցին Կերչը, Ուժգորոդը, Բրատիսլավան, Բռնոն:
Գիտե՞ք, պատերազմի ժամանակ շատ հեշտ է ընկերանալ: Բոլորով ապրում էինք ծանր պահեր, եւ ընկերությունը մեզ շատ էր օգնում՝ հաղթահարելու բոլոր դժվարությունները: Հայերն իմ գնդում քիչ էին, բայց բոլորս մի մեծ երկրից էինք՝ ԽՍՀՄ-ից:
1945թ. մայիս: Ես Չեխոսլովակիայում էի: Նստած եմ ռադիոընդունիչի դիմաց եւ լսում եմ՝ «Օգնեք, Պրահան վտանգի մեջ է»: Չեխ ապստամբներն էին: Ես հաղորդեցի հրամանատարին, նա էլ՝ շտաբին, որը որոշում ընդունեց փոխել մարտական գործողությունների ուղղությունը: Մայիսի 9-ին Պրահան ազատագրվեց ֆաշիստներից: Հաղթանակ, որի մասին այդքան երազել էինք, որին այդքան ձգտել էինք:
Պատերազմը մեզ շատ բան սովորեցրեց: Սովորեցրեց գնահատել մարդկային կյանքը: Մենք կոփվեցինք, սովորեցինք հեշտությամբ հաղթահարել դժվարությունները: Նա, ով անցել է պատերազմի միջով, կարողացել է շատ ամուր ընտանիք կազմել: Ավագ սերժանտի կոչումով վերադարձա Հայաստան, ամուսնացա: Ամուսինս եւս պատերազմի մասնակից է, հինգ անգամ վիրավորվել է, անգամ ձեռնամարտի օգնությամբ փրկել իր մարտական ընկերների կյանքը: Նրա հետ միասին ապրեցինք  58 տարի: Ապրել ենք երջանիկ եւ համերաշխ: Գրեթե երբեք լուրջ վեճեր չենք ունեցել: Միշտ զիջել ենք միմյանց, հարգել, օգնել, սատարել: Մենք պատերազմի միջով էինք անցել եւ գիտեինք՝ ինչ է խաղաղությունը: Պատերազմից հետո ես եւ ամուսինս կարողացանք համալսարան ընդունվել, սովորել, աշխատել, ապահովել մեր ընտանիքի հոգսերը: Եղել եմ ե՛ւ մայր, ե՛ւ ուսանող, ե՛ւ տան տիկին: Շատ դժվար էր, բայց ամեն ինչ էլ հաղթահարեցինք: Կարողացանք սովորել, աշխատել, ընտանիք կազմել: 1967թ. պարգեւատրվեցի ՀԽՍՀ վաստակավոր մանկավարժի կոչումով: Այսօր երջանիկ եմ ինձ համարում՝ իմ երկու որդիներով եւ թոռներով շրջապատված:

С букетом желтых нарциссов в руке я стучусь в дверь к 91-летней Розалии Абгарян. «Кто там?» - спрашивает бодрый голос. Быстрым шагом Розалия подходит к двери, открывает и приглашает нас войти. Пока она ставит цветы в вазу, я рассматриваю поздравительные открытки по случаю Дня победы и фотографии с Великой Отечественной войны: на них старший сержант Розалия Абгарян вместе со своими боевыми товарищами.
Если бы не Великая Отечественная, г-жа Розалия осуществила бы свою детскую мечту – стала бы врачом и жила бы мирной жизнью. Но один июньский день полностью изменил ее жизнь и жизни ее сверстников: они встали на защиту Родины, чтобы бороться с фашизмом. Через десятки лет после войны г-жа Розалия снова полна любви к жизни и к людям. В ее улыбающихся глазах можно заметить волнение и боль, когда она вспоминает нечеловеческие, неженские ужасы войны.
Розалия Абгарян Розалия Абгарян
***
Июнь 1941 года. Мы жили в Тбилиси. Мне только что исполнилось 18 лет. Я недавно окончила школу, получила аттестат с отличием. По случаю выдачи аттестатов вечером 21 июня нас пригласил к себе в гости народный артист СССР Акакий Хорава. Мы здорово провели вечер, общались, слушали его советы, рассказывали о своих планах на будущее: куда хотим поступать, кем хотим стать. Мы были молоды, воодушевлены. С песнями, смехом и в отличном настроении мы вернулись домой, предаваясь мечтам о будущем. А следующим утром проснулись в совершенно другом мире: началась война.
Люди нашего поколения очень любили свою родину. У нас даже не возникло вопроса: идти на фронт или нет. Мы с подругой пошли в военный комиссариат и записались в добровольцы. Родители не хотели отпускать меня на фронт. Но у отца было трое дочерей, и ни одного сына, а ведь кто-то из нашей семьи должен был защищать родину?
Вся страна встала на ноги. За несколько месяцев мы научились обращаться с  радиотехникой, и на время войны стали радистками. Я простилась с длинной косой, надела военную форму и отправилась на вокзал. Поезд отправился в Ростов, потом в Сталинград, дальше - в отдаленные города.
Мы были вблизи Сталинграда. Жаркие бои еще не начались, но ситуация уже была напряженной. Вдруг наш поезд атаковали с воздуха: у нас над головой кружился советский военный самолет с красной звездой на крыле. Самолет-то был советским, а вот управлял им немец. Он открыл огонь по поезду, и единственное, что я помню - себя, всю в крови. Я не понимала, моя это кровь, или чья-то еще. Вокруг меня были мертвые, раненые. Меня доставили в госпиталь. После выздоровления меня направили в Луганск - в 88-й полк связи при 12-й армии. А потом уже я попала в 18-ю армию, с которой и прошла весь боевой путь.
Сегодня, десятки лет спустя, военные дни кажутся кадрами из фильмов, они как будто мелькают перед глазами. Многие картины уже стерлись из памяти, слились в одну историю о неописуемом человеческом страдании и героизме. Однако мне никогда не забыть дней отступления. Была зима 1942-го, морозная и долгая. Мы были вынуждены отступать из Ворошиловграда. Мы шли пешком по болотистой и бесконечной дороге. На мне были поношенные ботинки на тонкой подошве. Я отморозила себе ноги, ботинки прилипли к ногам. Потом врачам в госпитале с трудом удалось отодрать ботинки с моих ног.
Во время отступления мы шли через развалины городов и сел. Вокруг были одни руины, взорванные мосты. До сих пор у меня в ушах звенят голоса жителей этих сел, их мольба: «Заберите нас отсюда, не оставляйте нас врагам!». А мы им отвечали: «Не бойтесь, мы скоро вернемся». Но «скоро» вернуться не удалось. Прошло целых три года, пока мы с триумфом прошли этот путь снова.
Осень 1943 года. Мы стояли недалеко от Новороссийска. Нас бомбили с воздуха, воды и земли. Земля сотрясалась от взрывов. Вместе с подругой мы по очереди работали, передавали зашифрованные сообщения. Вдруг появились помехи: кто-то на плохом русском говорил: «Сталин капут». Потом появились другие голоса. В мою смену наши войска атаковали и после долгих боев отбили Новороссийск. Потом освободили Керчь, Ужгород, Братиславу, Брно.
Знаете, во время войны очень легко заводить друзей. Мы все переживали тяжелые моменты, и дружба очень помогала преодолевать сложности. Армян в моем полку было мало, но мы все были из одной большой страны – СССР.
Май 1945 г. Я была в Чехословакии, сидела перед радиоприемником и вдруг услышала: «Помогите, Прага в опасности!». Это были члены чешского сопротивления. Я доложила командиру, а он – штабу. И они решили изменить направление боевых действий. 9 мая Прага была освобождена от фашистов. Это была победа, о которой мы так мечтали, к которой так стремились!
Война научила нас многому. Научила ценить человеческую жизнь. Закалила нас, научила переносить трудности. Те, кто прошел через войну, смогли создать крепкие семьи. Я приехала в Армению в звании старшего сержанта, вышла замуж. Мой муж – тоже участник войны. Он пять раз был ранен, однажды спас своих товарищей в рукопашном бою. Вместе мы прожили 58 лет. Жили счастливо и мирно, у нас почти не бывало серьезных ссор.
Мы всегда уступали друг другу, уважали, помогали и поддерживали. Мы прошли через войну и понимали, что значит мир. После войны мы с мужем поступили в университет, учились, работали, обеспечивали семью всем необходимым. Я была и матерью, и студенткой, и хозяйкой. Было тяжело, но мы справились. Нам удалось и получить образование, найти работу и создать семью. В 1967 году я была награждена званием заслуженного педагога СССР. Сегодня я счастлива в окружении двух сыновей и внуков.